Panasonic Electronic Components ERJ-T06J122V
ERJ-T06J122V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-T06J122V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
ERJ-T06J122V.pdf
Availability of ERJ-T06J122V
QUANTITY
ERJ-T06J122V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-T06J122V
Internal Part NumberEIS-ERJ-T06J122V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-T06J122V
Related LinksERJ-T0, ERJ-T06J122V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-T06J122V Details Description
Related parts for ERJ-T06J122V
RES 1.87 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 330MHZ LP 8-SOIC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 50POS WITH LOCK datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS SCKT datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 2" WHITE 250' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 12 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
MICROSMD-6 BGA-6 0.5 MM PITCH datasheet.pdf