Panasonic Electronic Components ERJ-T08J561V
ERJ-T08J561V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-T08J561V
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-T08J561V.pdf
Availability of ERJ-T08J561V
QUANTITY
ERJ-T08J561V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-T08J561V
Internal Part NumberEIS-ERJ-T08J561V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-T08J561V
Related LinksERJ-T0, ERJ-T08J561V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-T08J561V Details Description
Related parts for ERJ-T08J561V
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.3A SO8FL datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 9POS datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
22000UF 16V 30X35MM 85C 5000H datasheet.pdf