Panasonic Electronic Components ERJ-XGNJ161Y
ERJ-XGNJ161Y picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-XGNJ161Y
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
ERJ-XGNJ161Y.pdf
Availability of ERJ-XGNJ161Y
QUANTITY
ERJ-XGNJ161Y Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-XGNJ161Y
Internal Part NumberEIS-ERJ-XGNJ161Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-XGNJ161Y
Related LinksERJ-XG, ERJ-XGNJ161Y Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-XGNJ161Y Details Description
Related parts for ERJ-XGNJ161Y
IC 8-BIT 80MHZ A/D CONV 20-QSOP datasheet.pdf
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1608 100W BOOST datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V S2H 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 28-32AWG 26POS datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf