Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1183
ERO-S2PHF1183 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1183
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1183.pdf
Availability of ERO-S2PHF1183
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF1183 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1183
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1183
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1183
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1183 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1183 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1183
CONN HEADER 7POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.6A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
RES 15.6 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
T1/E1 TRANSFORMER,DUAL BH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf