Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1242
ERO-S2PHF1242 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1242
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1242.pdf
Availability of ERO-S2PHF1242
QUANTITY
ERO-S2PHF1242 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1242
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1242
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1242
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1242 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1242 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1242
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ACCESSORY DAUGHTER BOARD datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.59"L X 7.71"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 13 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf