Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1370
ERO-S2PHF1370 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1370
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1370.pdf
Availability of ERO-S2PHF1370
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF1370 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1370
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1370
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1370
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1370 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1370 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1370
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 51POS DL ALUM SLD CUP datasheet.pdf
EMBEDDED USB 8GB IND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf