Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF23R2
ERO-S2PHF23R2 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF23R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF23R2.pdf
Availability of ERO-S2PHF23R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF23R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF23R2
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF23R2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF23R2
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF23R2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF23R2 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF23R2
FIXED IND 220UH 240MA 2.19 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24VDC 20MA datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 36MM datasheet.pdf