Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2872
ERO-S2PHF2872 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2872
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2872.pdf
Availability of ERO-S2PHF2872
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2872
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2872
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2872
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2872 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2872 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2872
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ALLIGATOR CLIP MINI RED datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TAB CONN.NEW GEN.F.TRUCK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ALTERNISTORS 25AMP 800V TO-220A datasheet.pdf