Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF3161
ERO-S2PHF3161 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF3161
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF3161.pdf
Availability of ERO-S2PHF3161
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF3161 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF3161
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF3161
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF3161
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF3161 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF3161 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF3161
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 50A SMB datasheet.pdf
MODULE DC/DC 8TH BRICK 1.2V 50A datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT PIN datasheet.pdf