Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF3572
ERO-S2PHF3572 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF3572
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF3572.pdf
Availability of ERO-S2PHF3572
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF3572 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF3572
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF3572
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF3572
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF3572 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF3572 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF3572
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
EMI/RFI MINI-MIZER STR SGL END datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 10.34" datasheet.pdf
YELLOW POLYESTER 2" X 1" datasheet.pdf
ANVIL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 31 MOHM SMD datasheet.pdf