Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF41R2
ERO-S2PHF41R2 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF41R2
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF41R2.pdf
Availability of ERO-S2PHF41R2
QUANTITY
ERO-S2PHF41R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF41R2
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF41R2
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)