Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF46R4
ERO-S2PHF46R4 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF46R4
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 46.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF46R4.pdf
Availability of ERO-S2PHF46R4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF46R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF46R4
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF46R4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF46R4
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF46R4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF46R4 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF46R4
CONN HEADER .100 SNGL STR 8POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAND BAY QC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear Analog Dimming 34mA 28-QFN (4x4) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE 2.5A 250V AXIAL datasheet.pdf