Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF6491
ERO-S2PHF6491 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF6491
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF6491.pdf
Availability of ERO-S2PHF6491
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF6491 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF6491
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF6491
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF6491
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF6491 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF6491 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF6491
CAP CER 1500PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 8SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK 5"-6" BLACK datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 86.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf