Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF6801
ERO-S2PHF6801 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF6801
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF6801.pdf
Availability of ERO-S2PHF6801
QUANTITY
ERO-S2PHF6801 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF6801
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF6801
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF6801
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF6801 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF6801 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF6801
CONN SPADE 16-22 AWG #6 RED P-G datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 150MHZ 52-LQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INCIDATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf