United Chemi-Con ERWE351LGB391MA50M
ERWE351LGB391MA50M picture photo
Mfg. Part Number
ERWE351LGB391MA50M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
ERWE351LGB391MA50M.pdf
Availability of ERWE351LGB391MA50M
QUANTITY
ERWE351LGB391MA50M Order Process
Ship out your order
Specifications of ERWE351LGB391MA50M
Internal Part NumberEIS-ERWE351LGB391MA50M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRWE
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.126" (54.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERWE351LGB391MA50M
Related LinksERWE351LG, ERWE351LGB391MA50M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERWE351LGB391MA50M Details Description
Related parts for ERWE351LGB391MA50M
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC datasheet.pdf
CONN FEED-BACK MODULE SIZE 21/37 datasheet.pdf
POWER STRIP 13" 15A 5OUT 6' CORD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 10COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.18A datasheet.pdf