United Chemi-Con ERWE401LGB821MAA0M
ERWE401LGB821MAA0M picture photo
Mfg. Part Number
ERWE401LGB821MAA0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
ERWE401LGB821MAA0M.pdf
Availability of ERWE401LGB821MAA0M
QUANTITY
ERWE401LGB821MAA0M Order Process
Ship out your order
Specifications of ERWE401LGB821MAA0M
Internal Part NumberEIS-ERWE401LGB821MAA0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRWE
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERWE401LGB821MAA0M
Related LinksERWE401LG, ERWE401LGB821MAA0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERWE401LGB821MAA0M Details Description
Related parts for ERWE401LGB821MAA0M
SWITCH DIP TOP SLIDE FLUSH 8POS datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SHLDR SCREW CHEESE SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
IC MPU LV 2.00V 100MS SOT143-4 datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOLATION 5000W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf