United Chemi-Con ERWE401LGN102MAC0M
ERWE401LGN102MAC0M picture photo
Mfg. Part Number
ERWE401LGN102MAC0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
ERWE401LGN102MAC0M.pdf
Availability of ERWE401LGN102MAC0M
QUANTITY
ERWE401LGN102MAC0M Order Process
Ship out your order
Specifications of ERWE401LGN102MAC0M
Internal Part NumberEIS-ERWE401LGN102MAC0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRWE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.724" (120.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERWE401LGN102MAC0M
Related LinksERWE401LG, ERWE401LGN102MAC0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERWE401LGN102MAC0M Details Description
Related parts for ERWE401LGN102MAC0M
IC REG LDO 5V 0.1A 20DSO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 6-LLP datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
CABLE USB-A TO MICRO USB-A 3M datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.7 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf