United Chemi-Con ERWF401LGN272MCD0M
ERWF401LGN272MCD0M picture photo
Mfg. Part Number
ERWF401LGN272MCD0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
ERWF401LGN272MCD0M.pdf
Availability of ERWF401LGN272MCD0M
QUANTITY
ERWF401LGN272MCD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of ERWF401LGN272MCD0M
Internal Part NumberEIS-ERWF401LGN272MCD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRWF
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.8A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERWF401LGN272MCD0M
Related LinksERWF401LG, ERWF401LGN272MCD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERWF401LGN272MCD0M Details Description
Related parts for ERWF401LGN272MCD0M
JUMPER-H1502TR/A3048L/H1502TR 6" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf