Panasonic Electronic Components ERX-1SJ1R8A
ERX-1SJ1R8A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-1SJ1R8A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-1SJ1R8A.pdf
Availability of ERX-1SJ1R8A
QUANTITY
ERX-1SJ1R8A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-1SJ1R8A
Internal Part NumberEIS-ERX-1SJ1R8A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-1SJ1R8A
Related LinksERX-1, ERX-1SJ1R8A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-1SJ1R8A Details Description
Related parts for ERX-1SJ1R8A
RES SMD 10.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 800V 4SMD datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 6.8UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS PF VERT 64POS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf