Panasonic Electronic Components ERX-1SJ2R7
ERX-1SJ2R7 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-1SJ2R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-1SJ2R7.pdf
Availability of ERX-1SJ2R7
QUANTITY
ERX-1SJ2R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-1SJ2R7
Internal Part NumberEIS-ERX-1SJ2R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-1SJ2R7
Related LinksERX-1, ERX-1SJ2R7 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-1SJ2R7 Details Description
Related parts for ERX-1SJ2R7
IC DAC 12BIT LC2MOS SRL 8-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR BOX M12 4 INPUT 4 OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf