Panasonic Electronic Components ERX-2SJ1R5A
ERX-2SJ1R5A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-2SJ1R5A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-2SJ1R5A.pdf
Availability of ERX-2SJ1R5A
QUANTITY
ERX-2SJ1R5A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-2SJ1R5A
Internal Part NumberEIS-ERX-2SJ1R5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-2SJ1R5A
Related LinksERX-2, ERX-2SJ1R5A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-2SJ1R5A Details Description
Related parts for ERX-2SJ1R5A
CONN 24POS 2MM HEADER DUAL GOLD datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 8.7A 10.4 MOHM TH datasheet.pdf
AMP UNIT NPN FOR E2C PROX SENS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf