Panasonic Electronic Components ERX-2SJ3R6A
ERX-2SJ3R6A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-2SJ3R6A
Brief Description
RES 3.6 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-2SJ3R6A.pdf
Availability of ERX-2SJ3R6A
QUANTITY
ERX-2SJ3R6A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-2SJ3R6A
Internal Part NumberEIS-ERX-2SJ3R6A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-2SJ3R6A
Related LinksERX-2, ERX-2SJ3R6A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-2SJ3R6A Details Description
Related parts for ERX-2SJ3R6A
JUMPER-H2730TR/C2040Y/H2730TR12" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN/RED DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
2.54MM QF50 RECPT VERT 14CKT datasheet.pdf
60929B155 SEPARATOR FINGER datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
THERMAL TAPE 1.32" X 1.32" datasheet.pdf