Panasonic Electronic Components ERX-2SJ5R1
ERX-2SJ5R1 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-2SJ5R1
Brief Description
RES 5.1 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-2SJ5R1.pdf
Availability of ERX-2SJ5R1
QUANTITY
ERX-2SJ5R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-2SJ5R1
Internal Part NumberEIS-ERX-2SJ5R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-2SJ5R1
Related LinksERX-2, ERX-2SJ5R1 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-2SJ5R1 Details Description
Related parts for ERX-2SJ5R1
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 260MA 2.96 OHM datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 64POS .085 IDC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 415MA 850 MOHM datasheet.pdf
1-1/4" EXT CRNR CVR 1" BEND OFFI datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
09 MTE HDR SRRA LATCH W/HLDWN datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 50OHM 200CM datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf