Panasonic Electronic Components ERX-3SJ1R3A
ERX-3SJ1R3A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-3SJ1R3A
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-3SJ1R3A.pdf
Availability of ERX-3SJ1R3A
QUANTITY
ERX-3SJ1R3A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-3SJ1R3A
Internal Part NumberEIS-ERX-3SJ1R3A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-3SJ1R3A
Related LinksERX-3, ERX-3SJ1R3A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-3SJ1R3A Details Description
Related parts for ERX-3SJ1R3A
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.5A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 1 POLE 10POS ADJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf