Panasonic Electronic Components ERX-3SJR51A
ERX-3SJR51A picture photo
Mfg. Part Number
ERX-3SJR51A
Brief Description
RES 0.51 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-3SJR51A.pdf
Availability of ERX-3SJR51A
QUANTITY
ERX-3SJR51A Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-3SJR51A
Internal Part NumberEIS-ERX-3SJR51A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesERX
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-3SJR51A
Related LinksERX-3, ERX-3SJR51A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-3SJR51A Details Description
Related parts for ERX-3SJR51A
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 50 POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SLA 08/90B 3.2SN OG datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf