Panasonic Electronic Components ERX-3SJR62
ERX-3SJR62 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-3SJR62
Brief Description
RES 0.62 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-3SJR62.pdf
Availability of ERX-3SJR62
QUANTITY
ERX-3SJR62 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-3SJR62
Internal Part NumberEIS-ERX-3SJR62
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-3SJR62
Related LinksERX-3, ERX-3SJR62 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-3SJR62 Details Description
Related parts for ERX-3SJR62
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16T/MC16M/X datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT 26KSPS 30-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC 1.5KE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 13A 125V datasheet.pdf