Panasonic Electronic Components ERX-3SJR68
ERX-3SJR68 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-3SJR68
Brief Description
RES 0.68 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-3SJR68.pdf
Availability of ERX-3SJR68
QUANTITY
ERX-3SJR68 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-3SJR68
Internal Part NumberEIS-ERX-3SJR68
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesERX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-3SJR68
Related LinksERX-3, ERX-3SJR68 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-3SJR68 Details Description
Related parts for ERX-3SJR68
CONN FFC BOTTOM 22POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HM2SC11A8-MILLIPACS SHIELDING datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SLIM TYPE SAFETY RELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC UF RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf