Panasonic Electronic Components ERZ-E05B241CS
ERZ-E05B241CS picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E05B241CS
Brief Description
VARISTOR 216V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
ERZ-E05B241CS.pdf
Availability of ERZ-E05B241CS
QUANTITY
ERZ-E05B241CS Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E05B241CS
Internal Part NumberEIS-ERZ-E05B241CS
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy15J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E05B241CS
Related LinksERZ-E0, ERZ-E05B241CS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E05B241CS Details Description
Related parts for ERZ-E05B241CS
CAP MICA 20PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RAISE-LOWER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V JB 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO216AA datasheet.pdf