Panasonic Electronic Components ERZ-E10A241
ERZ-E10A241 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E10A241
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 4.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
ERZ-E10A241.pdf
Availability of ERZ-E10A241
QUANTITY
ERZ-E10A241 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E10A241
Internal Part NumberEIS-ERZ-E10A241
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy56J
Package / CaseDisc 11.5mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E10A241
Related LinksERZ-E, ERZ-E10A241 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E10A241 Details Description
Related parts for ERZ-E10A241
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 250V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 125A DO205 datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A TO220-3L datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37POS BLACK datasheet.pdf