Panasonic Electronic Components ERZ-E11A561
ERZ-E11A561 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E11A561
Brief Description
VARISTOR 504V 6KA DISC 13MM
Datasheet Download
ERZ-E11A561.pdf
Availability of ERZ-E11A561
QUANTITY
ERZ-E11A561 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E11A561
Internal Part NumberEIS-ERZ-E11A561
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package2,000
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)504V
Varistor Voltage (Typ)560V
Varistor Voltage (Max)616V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts350VAC
Maximum DC Volts450VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 13mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E11A561
Related LinksERZ-E, ERZ-E11A561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E11A561 Details Description
Related parts for ERZ-E11A561
IDC CABLE - MSC16K/MC16M/MCS16K datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 27K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE 1/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 360MA 290 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf