Panasonic Electronic Components ERZ-E11A561CS
ERZ-E11A561CS picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E11A561CS
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 504V 6KA DISC 13MM
Datasheet Download
ERZ-E11A561CS.pdf
Availability of ERZ-E11A561CS
QUANTITY
ERZ-E11A561CS Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E11A561CS
Internal Part NumberEIS-ERZ-E11A561CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)504V
Varistor Voltage (Typ)560V
Varistor Voltage (Max)616V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts350VAC
Maximum DC Volts450VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 13mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E11A561CS
Related LinksERZ-E1, ERZ-E11A561CS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E11A561CS Details Description
Related parts for ERZ-E11A561CS
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
DIODE TUNING 7V 20MA SCD80 datasheet.pdf
SWITCH SNAP 7A PLUNGER SLD 250V datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LIION 8WSON datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 150W datasheet.pdf