Panasonic Electronic Components ERZ-E11A561CS
ERZ-E11A561CS picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E11A561CS
Brief Description
VARISTOR 504V 6KA DISC 13MM
Datasheet Download
ERZ-E11A561CS.pdf
Availability of ERZ-E11A561CS
QUANTITY
ERZ-E11A561CS Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E11A561CS
Internal Part NumberEIS-ERZ-E11A561CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package2,000
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)504V
Varistor Voltage (Typ)560V
Varistor Voltage (Max)616V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts350VAC
Maximum DC Volts450VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 13mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E11A561CS
Related LinksERZ-E1, ERZ-E11A561CS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E11A561CS Details Description
Related parts for ERZ-E11A561CS
FIXED IND 2.2MH 158MA 4.48 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 60"L X 36"W datasheet.pdf
HYDRL DIES NYLA/INSUL 2 AWG datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
2200UF 63V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Transmitter IC datasheet.pdf