Panasonic Electronic Components ERZ-E14A112
ERZ-E14A112 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-E14A112
Brief Description
VARISTOR 990V 7.5KA DISC 16.5MM
Datasheet Download
ERZ-E14A112.pdf
Availability of ERZ-E14A112
QUANTITY
ERZ-E14A112 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-E14A112
Internal Part NumberEIS-ERZ-E14A112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERZ-E14 Series ZNR® Transient/Surge Absorbers
ERZ-E Series ZNR Transient/Surge Absorbers
Hot New Technologies
Standard Package50
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max)1210V (1.21kV)
Current - Surge7.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts895VDC
Energy620J
Package / CaseDisc 16.5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-E14A112
Related LinksERZ-E, ERZ-E14A112 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-E14A112 Details Description
Related parts for ERZ-E14A112
SSR OCMOS FET 120MA 1CH NO 6-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED 3MM RA RED/GRN WHT DIFF TH datasheet.pdf
RES 280K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
42U EIA SQUARE HOLE RAILS PAIR datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DATA MODULE (2X USB) datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf