Panasonic Electronic Components ERZ-V20D101
ERZ-V20D101 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-V20D101
Brief Description
VARISTOR 90V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ERZ-V20D101.pdf
Availability of ERZ-V20D101
QUANTITY
ERZ-V20D101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-V20D101
Internal Part NumberEIS-ERZ-V20D101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZNR® Surge Absorbers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-V20D101
Related LinksERZ-V, ERZ-V20D101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-V20D101 Details Description
Related parts for ERZ-V20D101
CONN EDGE DUAL .050 SMD 210 POS datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.3K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT PIN datasheet.pdf