Panasonic Electronic Components ERZ-V20D101
ERZ-V20D101 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-V20D101
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 90V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ERZ-V20D101.pdf
Availability of ERZ-V20D101
QUANTITY
ERZ-V20D101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-V20D101
Internal Part NumberEIS-ERZ-V20D101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZNR® Surge Absorbers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)90V
Varistor Voltage (Typ)100V
Varistor Voltage (Max)110V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts60VAC
Maximum DC Volts85VDC
Energy70J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-V20D101
Related LinksERZ-V, ERZ-V20D101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-V20D101 Details Description
Related parts for ERZ-V20D101
DETECTOR/TRANSISTOR PHOTO TO-18 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SQR ALT 2POS SPDT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
9130 W/RS232 CABLE datasheet.pdf
LED CLA1B WARM WHT 80CRI 4LCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO41 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 56 OHM 14DIP datasheet.pdf