Panasonic Electronic Components ERZ-V20D511
ERZ-V20D511 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-V20D511
Brief Description
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
ERZ-V20D511.pdf
Availability of ERZ-V20D511
QUANTITY
ERZ-V20D511 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-V20D511
Internal Part NumberEIS-ERZ-V20D511
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZNR® Surge Absorbers
Standard Package50
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)459V
Varistor Voltage (Typ)510V
Varistor Voltage (Max)561V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts320VAC
Maximum DC Volts410VDC
Energy382J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-V20D511
Related LinksERZ-V, ERZ-V20D511 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-V20D511 Details Description
Related parts for ERZ-V20D511
KEYPAD USB W/2 USB PORTS datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SHUNT 2MM GOLD FLASH datasheet.pdf
CBL MMCX PLUG-SMA JACK RG316 12" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.40" 1DIG CA RED datasheet.pdf