United Chemi-Con ERZA200VTS272WQ41C
ERZA200VTS272WQ41C picture photo
Mfg. Part Number
ERZA200VTS272WQ41C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20V RADIAL
Datasheet Download
ERZA200VTS272WQ41C.pdf
Availability of ERZA200VTS272WQ41C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERZA200VTS272WQ41C Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZA200VTS272WQ41C
Internal Part NumberEIS-ERZA200VTS272WQ41C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package440
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesURZA
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance-10%, +100%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZA200VTS272WQ41C
Related LinksERZA200VT, ERZA200VTS272WQ41C Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERZA200VTS272WQ41C Details Description
Related parts for ERZA200VTS272WQ41C
CONN HEADER .100 SNGL R/A 21POS datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.6PF 100V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 721 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf