FFF ES03015000J0G
ES03015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
ES03015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 90D STACK
Datasheet Download
ES03015000J0G.pdf
Availability of ES03015000J0G
QUANTITY
ES03015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ES03015000J0G
Internal Part NumberEIS-ES03015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesES
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES03015000J0G
Related LinksES0301, ES03015000J0G Datasheet, FFF Distributor
ES03015000J0G Details Description
Related parts for ES03015000J0G
CONN PIN 24-28AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
KIT DEV FOR MLX90109 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf