TE Connectivity Raychem Cable Protection ES1000-NO.1-C1-X-50MM
ES1000-NO.1-C1-X-50MM picture photo
Mfg. Part Number
ES1000-NO.1-C1-X-50MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHK TUBING 4:1 5.7DIA X 50MM
Datasheet Download
ES1000-NO.1-C1-X-50MM.pdf
Availability of ES1000-NO.1-C1-X-50MM
QUANTITY
ES1000-NO.1-C1-X-50MM Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1000-NO.1-C1-X-50MM
Internal Part NumberEIS-ES1000-NO.1-C1-X-50MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesES1000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.164' (50.00mm, 1.97")
Inner Diameter - Supplied0.225" (5.7mm)
Inner Diameter - Recovered0.050" (1.3mm)
Recovered Wall Thickness0.047" (1.20mm)
MaterialPolyolefin (PO), Irradiated
FeaturesAbrasion Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant
ColorClear
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1000-NO.1-C1-X-50MM
ES1000-NO.1-C1-X-50MM Details Description
Related parts for ES1000-NO.1-C1-X-50MM
Crystal 4.194304MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf