Bel Fuse Inc. ES1001-7R
ES1001-7R picture photo
Mfg. Part Number
ES1001-7R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5.1V 16A
Datasheet Download
ES1001-7R.pdf
Availability of ES1001-7R
QUANTITY
ES1001-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1001-7R
Internal Part NumberEIS-ES1001-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher S
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input67 ~ 385 V
Output5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 16A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 2.06" H (171.0mm x 111.0mm x 52.2mm)
Power (Watts) - Max82W
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1001-7R
Related LinksES10, ES1001-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ES1001-7R Details Description
Related parts for ES1001-7R
INDUCT ARRAY 2 COIL 15.23UH SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.1A 49 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 180V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf