Bel Fuse Inc. ES1001-7R
ES1001-7R picture photo
Mfg. Part Number
ES1001-7R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 5.1V 16A
Datasheet Download
ES1001-7R.pdf
Availability of ES1001-7R
QUANTITY
ES1001-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1001-7R
Internal Part NumberEIS-ES1001-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesMelcher S
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input67 ~ 385 V
Output5.1V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5.1 VDC @ 16A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)100W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension6.73" L x 4.37" W x 2.06" H (171.0mm x 111.0mm x 52.2mm)
Power (Watts) - Max82W