On-Shore Technology, Inc. ES1200/09DSFB
ES1200/09DSFB picture photo
Mfg. Part Number
ES1200/09DSFB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.472" (12.00mm)
Datasheet Download
ES1200/09DSFB.pdf
Availability of ES1200/09DSFB
QUANTITY
ES1200/09DSFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1200/09DSFB
Internal Part NumberEIS-ES1200/09DSFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesES1200
PackagingBulk
Terminal Block TypeEurostyle Terminal Strip
Number of Circuits9
Number of Wire Entries18
Pitch0.472" (12.00mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-20 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier TypeEnclosed
Features-
ColorNatural
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-33°C ~ 105°C
Material - InsulationPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1200/09DSFB
Related LinksES1200, ES1200/09DSFB Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ES1200/09DSFB Details Description
Related parts for ES1200/09DSFB
FILTER LINE 1.2MH/.03MH 3.8A datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 250MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf