On-Shore Technology, Inc. ES1200/12DSFB
ES1200/12DSFB picture photo
Mfg. Part Number
ES1200/12DSFB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm)
Datasheet Download
ES1200/12DSFB.pdf
Availability of ES1200/12DSFB
QUANTITY
ES1200/12DSFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ES1200/12DSFB
Internal Part NumberEIS-ES1200/12DSFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesES1200
PackagingBulk
Terminal Block TypeEurostyle Terminal Strip
Number of Circuits12
Number of Wire Entries24
Pitch0.472" (12.00mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-20 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier TypeEnclosed
Features-
ColorNatural
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-33°C ~ 105°C
Material - InsulationPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES1200/12DSFB
Related LinksES1200, ES1200/12DSFB Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
ES1200/12DSFB Details Description
Related parts for ES1200/12DSFB
TERM BLOCK PLUG 36POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER PECL 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 4SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf