FFF ES17015000J0G
ES17015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
ES17015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 90D STACK
Datasheet Download
ES17015000J0G.pdf
Availability of ES17015000J0G
QUANTITY
ES17015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of ES17015000J0G
Internal Part NumberEIS-ES17015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesES
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES17015000J0G
Related LinksES1701, ES17015000J0G Datasheet, FFF Distributor
ES17015000J0G Details Description
Related parts for ES17015000J0G
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 40A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO BROADCAST datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf