TE Connectivity Raychem Cable Protection ES2000-NO.1-C1-0-27MM
ES2000-NO.1-C1-0-27MM picture photo
Mfg. Part Number
ES2000-NO.1-C1-0-27MM
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
ES2000-NO.1-C1-0-27MM.pdf
Availability of ES2000-NO.1-C1-0-27MM
QUANTITY
ES2000-NO.1-C1-0-27MM Order Process
Ship out your order
Specifications of ES2000-NO.1-C1-0-27MM
Internal Part NumberEIS-ES2000-NO.1-C1-0-27MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesES2000
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio4 to 1
Length0.088' (27.00mm, 1.06")
Inner Diameter - Supplied0.225" (5.7mm)
Inner Diameter - Recovered0.050" (1.3mm)
Recovered Wall Thickness0.047" (1.20mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesAdhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Shrink Temperature110°C