KEMET ES5226M050AE1EA
ES5226M050AE1EA picture photo
Mfg. Part Number
ES5226M050AE1EA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ES5226M050AE1EA.pdf
Availability of ES5226M050AE1EA
QUANTITY
ES5226M050AE1EA Order Process
Ship out your order
Specifications of ES5226M050AE1EA
Internal Part NumberEIS-ES5226M050AE1EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES5
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-
Type-
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES5226M050AE1EA
Related LinksES5226M, ES5226M050AE1EA Datasheet, KEMET Distributor
ES5226M050AE1EA Details Description
Related parts for ES5226M050AE1EA
CONN HEADER RTANG .100 14POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf