Intel ES80L188EB13
ES80L188EB13 picture photo
Mfg. Part Number
ES80L188EB13
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 80QFP
Datasheet Download
ES80L188EB13.pdf
Availability of ES80L188EB13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ES80L188EB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ES80L188EB13
Internal Part NumberEIS-ES80L188EB13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-PQFP (14x20)
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES80L188EB13
Related LinksES80L1, ES80L188EB13 Datasheet, Intel Distributor
ES80L188EB13 Details Description
Related parts for ES80L188EB13
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 125mA Backlight 10-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
COMBO 21W1 M SOD G50 ZINC datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
OSC XO 18.4320MHZ CMOS SMD datasheet.pdf