Sullins Connector Solutions ESA50DRMT-S288
ESA50DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ESA50DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND
Datasheet Download
ESA50DRMT-S288.pdf
Availability of ESA50DRMT-S288
QUANTITY
ESA50DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESA50DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-ESA50DRMT-S288
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESA50DRMT-S288
Related LinksESA50DR, ESA50DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESA50DRMT-S288 Details Description
Related parts for ESA50DRMT-S288
PIC DEM FULL SPEED USB DEMO BRD datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE OC 3.54" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 10' REVERSED datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf