Amphenol Pcd ESBM22100
ESBM22100 picture photo
Mfg. Part Number
ESBM22100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 22POS 3.5MM R/A BK
Datasheet Download
ESBM22100.pdf
Availability of ESBM22100
QUANTITY
ESBM22100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESBM22100
Internal Part NumberEIS-ESBM22100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESBM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current12A
Voltage300V
Wire Gauge16-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESBM22100
Related LinksESBM, ESBM22100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESBM22100 Details Description
Related parts for ESBM22100
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
KIT REF DESIGN BC4-ROM CSP datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf