Sullins Connector Solutions ESC07DRTS-S13
ESC07DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ESC07DRTS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ESC07DRTS-S13.pdf
Availability of ESC07DRTS-S13
QUANTITY
ESC07DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC07DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-ESC07DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row7
Number of Positions14
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC07DRTS-S13
Related LinksESC07D, ESC07DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC07DRTS-S13 Details Description
Related parts for ESC07DRTS-S13
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/180LR SN OR BX datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 88MA 7.3 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf